MŠ ČTYŘLÍSTEK NYMBURK

Čarodějnický pozdrav pro děti

Milé naše děti,

posíláme vám pozdrav, který naleznete v sekci VIDEOGALERIE (https://www.msctyrlistek-nbk.cz/videogalerie), určitě se podívejte! 

Moc nás mrzí, že s vámi letos nemůžeme oslavit čarodějnice.

Jste přesto připravení na pálení čarodějnic? Že ne? Dáme vám pár tipů na kouzelnický program, který si můžete udělat i s rodiči doma.

Čarodějnické vítání jara je tradičně spjaté s táborovým ohněm, opékáním špekáčků i průvody masek. To ale není jediné, co můžete poslední dubnový den podniknout.

Nechte se inspirovat našimi tipy na venkovní i domácí čarodějnické aktivity.

Uspořádejte čarodějnou párty doma i na zahradě s rodiči se to lépe čaruje. A co teprve, když bude více kouzelníků pohromadě (maminka a tatínek, sourozenec). Čarodějnický rej může i tak začít!

Bez pořádného kouzelnického programu by to ale nešlo. Zde pár tipů, jak na to:

  • Nezapomeňte na grilování – oheň zkrátka k pálení čarodějnic patří. Udělejte si velký táborák nebo aspoň rozpalte gril. Děti opečenou dobrotou nepohrdnou. Na závěr můžete malé šikulky odměnit – rozdávejte třeba řád zlatého špekáčku nebo diplom pro největšího jedlíka.
  • Házejte košťaty do dálky – máte-li rozlehlou zahradu, možností je spousta. Vyhlaste třeba soutěž v házení košťaty do dálky. Natáhněte na trávu provázek jako startovací čáru. Pak už nechte děti jedno po druhém, ať ukážou své umění. Kdo dohodí nejdál?
  • Vyrobte si vlastní čarodějnici – co by bylo pálení čarodějnic bez nosaté ježibaby. Pomozte dětem vyrobit si vlastní kouzelnickou postavičku.

Jak si vyrobit čarodějnici:

Dokonalou čarodějnici vyrobíte z vařečky a drobností, které najdete doma. Budete potřebovat:

  • vařečku,
  • zbytky látek,
  • fixy,
  • vlnu,
  • lepidlo,
  • nůžky,
  • provázek,
  • drátek.
  1. Na placatou plochu vařečky nakreslete fixou obličej – nevynechejte pořádný nos ani bradavici! Máte-li doma třeba temperové barvy, můžete nejdřív dřevo natřít nazeleno, ať je ježibaba pořádně zlá.
  2. Vlnu nastříhejte na kratší provázky a přilepte na vršek vařečky jako vlasy – použít můžete oboustrannou lepenku nebo tekuté lepidlo – postačí kapka. S tímhle krokem dětem raději pomozte.
  3. Obyčejný drátek obmotejte látkou nebo použijte chlupaté drátky. Pak jím několikrát obtočte vařečku a nechte každý konec koukat do jedné strany. Vznikne vám tak trup a ruce.
  4. Nakonec ze zbytků látky vytvořte sukni – stačí látku omotat kolem vařečky a provázkem připevnit.

Figurku můžete na závěr večer slavnostně hodit do ohně, nebo si ji klidně nechat jako jarní výzdobu do květináčů nebo dekoraci za okno do dětského pokoje.

Fantazii se meze nekladou. Svou čarodějnici můžete vylepšit nejrůznějšími módními doplňky – třeba jí z papíru vystřihněte špičatý klobouk.

  • Čarodějnickou přehlídku – nachystejte dětem oblečení a látky, ze kterých si děti mohou vybrat, co se jim líbí. Dejte jim časový limit a sledujte, kdo vytvoří ten nejlepší kostým. Při závěrečné módní přehlídce se pobaví celá rodina.
  • Pečení čarodějnických perníčků – zdobení je pro děti také velké zábavou.
  • Nebo si uvařit speciální domácí lektvar. (viz příloha)

Kreslení čarodějnic – jestli se vám nechce do výroby čarodějnické panenky. Děti si určitě vystačí i s papírem a pastelkami. Na závěr si můžete vymýšlet příběhy o každé z nich.

Vymýšlení zaříkadel – abrakadabra nebo čáry máry zná každý. Dokážete vymyslet originálnější kouzlo? Vyhlaste doma soutěž o nejzajímavější zaříkadlo. Uvidíte, jaké jazykolamy dáte dohromady.

Zpátky na aktuality Zpátky úvod